Trzy i pół dekady Silesii

Aż pięć razy jako jedyny klub sięgnęła po drużynowy puchar Polski, trzy razy była najlepsza w rozgrywkach ekstraklasy, a jej zawodnicy wciąż błyszczą na turniejach.Silesia Rybnik zapisała piękną kartę w ciągu 35 lat swojego istnienia.

Bogaty dorobek :

Ostatnio cały skatowy świat z uznaniem patrzył na Silesię zwłaszcza w 2016 roku. Wtedy bowiem, jak określił to Henryk Brzoska, prezes PZ Skat, ustrzeliła dublet, czyli zajęła pierwsze miejsce w ekstraklasie i jeszcze zdobyła drużynowy puchar Polski. W zeszłym roku natomiast w podziw wszystkich wprawił gracz Silesii Ewald Paulus, który dwa razy pod rząd został indywidualnym mistrzem Polski seniorów. Jesteśmy bardzo dumni z takiego zawodnika, cieszymy się, że od wielu lat w zasadzie nieprzerwanie występujemy w pierwszej lidze. Miniony sezon zakończyliśmy na ósmym miejscu – stwierdza Stanisław Kałuża, szef klubu, jednocześnie wiceprezes okręgu Rybnik ds. sportowych i zarazem prezes honorowy. Jak dodaje życzyłby sobie jedynie więcej graczy, zwłaszcza młodych, ale na razie na to się nie zanosi. W ten rok 2019 sekcja wkracza, mając dwunastu zrzeszonych zawodników. Taki stan utrzymuje się od pięciu, sześciu lat. Skłania to do refleksji, ponieważ w początkach istnienia Silesia, która powstała przy byłej rybnickiej hucie o takiej samej nazwie, miała ponad 40 zarejestrowanych zawodników.

50 lat skata :

15 listopada 1983 roku sekcja przy Domu Kultury Rybnickich Zakładów Wyrobów Metalowych Huta „Silesia” wystąpiła pisemnie o przyjęcie w poczet członków Śląskiej Federacji Skatowej w Mikołowie. Tę datę przyjmuje się za początek istnienia klubu. Jego historia zaczęła się jednak dużo wcześniej – w szeregach pracowników, którzy w wolnych chwilach lubili grać w skata. Jednym z nich był Stanisław Kałuża, który przez całe zawodowe życie był związany z hutą. Przełom nastąpił od pierwszego większego turnieju skata, który odbył się latem 1968 roku na tarasie zakładowego basenu. Od tego wydarzenia minęło więc pół wieku. (.....) Impreza udała się na tyle, że zaczęto urządzać kolejne, i to nawet po kilka razy w roku. Okazjami były święta narodowe, jubileusz przedsiębiorstwa czy spartakiady zakładowe. Pomagały związki zawodowe, nawet dyrektor ds. pracowniczych, załatwiając transport, gdy trzeba było gdzieś jechać czy coś przywieźć. Rosła też liczba uczestników turniejów. No i tak od turnieju do turnieju doczekaliśmy się sekcji, która przyczyniła się do powstania związku skata, jako że wtedy on znajdował się jeszcze w fazie organizacji.

Czas po hucie :

Sekcja nazwę wzięła od huty Silesia, swojego głównego patrona. Póki istniała huta, swoją działalność prowadzono przy zakładowym domu kultury, który miał swoją siedzibę przy ulicy Mikołowskiej. Niestety, w 1999 roku hutę postawiono w stan upadłości po ponad 250 latach istnienia. Musieliśmy opuścić dom kultury. Na szczęście przygarnęła nas Harcówka, czyli Dom Kultury w Ligocie, który obecnie podlega Rybnickiemu Centrum Kultury. Dzięki uprzejmości szefostwa za darmo korzystamy z pomieszczeń, w których rozgrywamy klubowe turnieje, przechowujemy dokumentację i pamiątki. Tam też swoją siedzibę ma zarząd okręgu rybnickiego PZ Skat. Czasy się zmieniły, ale Silesia stara się trzymać poziom. Warto dodać, że do rozgrywek na szczeblu centralnym, które ruszyły jeszcze przed rejestracją związku (był to sezon 1984/85), weszła od razu z pozycji drugiej ligi, a po dwóch sezonach awansowała do ekstraklasy i gra w niej do dziś, z przerwą na lata 2013-2014. Jako ciekawostkę jest to, że wymieniany Ewald Paulus występował w pierwszej drużynie już w pierwszym sezonie. Krótko po nim do składu dołączyli Adam Rezner i Roman Śmieja i współtworzą go do dziś, a więc panowie grają razem od trzydziestu lat. Wraz z nimi obecnie występuje też Wojciech Bartosik.

Sukcesy Silesii :

Zespół aż trzy razy ( w 1994, 2005 i 2016 roku) został drużynowym mistrzem Polski; dwa razy ( w 2003 i 2010 roku) pierwszym drużynowym wicemistrzem Polski; cztery razy stawał na pudle ( w 1993,1999, 2004 i 2006 roku) jako drugi drużynowy wicemistrz Polski. Ponadto, jako jedyny w kraju, pięć razy ( w 1992, 2000, 2004, 2009 i 2016 roku) sięgnął po drużynowy puchar Polski. Sukcesy indywidualne graczy trudno wymienić. Dodajmy, że Silesia swoje turnieje klubowe rozgrywa obecnie w piątki o godzinie 16.00. Mile widziany będzie u nas każdy, kto zechce z nami grać bądź nauczyć się grać. Dla kobiet i juniorów wstęp bezpłatny. 

 Urodzinowe laury :

Kameralna uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się w sali Harcówki na rybnickich Piaskach, która mieści się przy ulicy Zakątek w dniu 7 grudnia 2018 . Przyjechali przedstawiciele PZSkat, a dziewięciu graczy Silesii odebrało brązowe odznaczenia Polskiego Związku Skata. Uhonorowani to Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja, Wojciech Bartosik, Teodor Michalski, Hubert Kisiel, Roman Sopala, Stanisław Dziwoki i Włodzimierz Grygoruk.  Ci panowie to filar drużyny. Dzięki takim zawodnikom zajmujemy pierwsze miejsce w rankingu PZSkat. Po 34 sezonach mamy 404 pkt. Niestety teraz nie wystawiamy drugiego zespołu nawet na eliminacje do finału drużynowego pucharu Polski - podsumowuje z żalem Stanisław Kałuża.

......................

 Na zakończenie chciałem wszystkim tą drogą podziękować, którzy przyczynili się do stworzenia dobrego klimatu wokół naszej sekcji skata ze szczególnym uwzględnieniem Kierownika Placówki CKR Harcówka Pana Mieczysława Błaszczyka. 

Rybnik, styczeń 2019 roku.  

Są to bardzo obszerne fragmenty tekstu red. Elżbiety Piersiakowej, który ukazał się w "Dzienniku Zachodnim" 23 stycznia 2019 roku.

Ze skatowym pozdrowieniem

dobrej karty

Stanisław Kałuża

………………………………...

001 SILESIA RYBNIK 

Analizując strony Kroniki RZWM Huta „Silesia”, firmy liczącej ponad 240 lat, natknąć się można na rok 1968, w którym zorganizowano pierwszy turniej skata o większym zasięgu. W zasadzie ten fakt był przełomem organizacji imprez skata, ponieważ grono pracowników zaczęło się spotykać na imprezach organizowanych kilka razy w roku, z okazji Świąt Państwowych, Jubileuszu Zakładu, czy też wówczas popularnej Spartakiady Zakładowej. Inicjatorem tych przedsięwzięć był prezesujący obecnie sekcji Stanisław Kałuża. Jednak sposób rozgrywania zawodów odbiegał nieco od istniejących obecnie, prawdę mówiąc rozgrywano skata „wypaczonego”. Regulowanie powyższych spraw, zaczęto dokonywać kiedy powołano na szczeblu centralnym w dniu 04.01.1984, (przy udziale 32 sekcji oraz klubów) , dokonując wyboru Tymczasowego Zarządu. Przed tym faktem sekcja skatowa Domu Kultury RZWM „Silesia” zwróciła się z prośbą do Śląskiej Federacji Skatowej w Mikołowie w dniu 15.11.83 o przyjęcie w poczet członka tejże Federacji. Podanie o przyjęcie zostało zatwierdzone przez Zarząd w dniu 17.11.83 ze skutkiem pozytywnym. Nasza sekcja posiadała zarejestrowanych 41 osób, natomiast miejscem imprez D.K RZWM H.Silesia. Wtedy byliśmy jednym z pierwszych sekcji formalnie działających na naszym terenie skupionych w Komitecie Organizacyjnym, który przekształcił się w Tymczasowy Zarząd Główny. Nie sposób pominąć rejestrację Związku Gry w Skata przez Urząd Wojewódzki w Katowicach z datą 19.11.84, ten sam Urząd rejestruje 14.05.86 Związek Skata, natomiast Polski Związek Skatowy zarejestrowany został przez Sąd Wojewódzki w Katowicach w dniu 06.02.1990. Jak wspomniano wyżej sekcja skatowa Silesia uczestniczy od samego początku rejestracji we wszystkich rozgrywkach drużynowych , jak też indywidualnych. W pierwszych sezonach ligowych 1984/85 i 1985/86 zespół występuje w II lidze. W awansie do I ligi- maj 1986, uczestniczył zespół w składzie: Alojzy Miłek, Ewald Paulus, Stanisław Kałuża, Paweł Grodoń, Andrzej Brom, Zygmunt Ogon, Gerhard Grabiec. Począwszy od trzeciego sezonu ligowego 1986/87 do 2012, zespół nieprzerwanie występuje w I lidze. Przez okres 2 lat po tzw. spadku występujemy w II lidze, by w roku 2014 awansować w szeregi pierwszoligowe. W naszej ponad 30-letniej działalności sekcja skata zaznaczyła swoją tożsamość, wynikami, które należy wymienić w sposób chronologiczny.

1992 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Roman Gaszka zdobywcą Drużynowego Pucharu Polski. Indywidualnym mistrzem O/Rybnik został Ewald Paulus, wygrywając również I Puchar Wójta Świerklany, jako Grand Prix Okręgu.

1993 - Alojzy Miłek Indywidualnym mistrzem Okręgu, Norbert Sadowski zwycięża w II Pucharze Wójta jako GPO. Zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja, Roman Gaszka zostaje II Drużynowym Wicemistrzem Polski .

1994 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Roman Gaszka zostaje Drużynowym Mistrzem Polski.

1995 - I Indywidualnym wicemistrzem O/Rybnik zostaje Ewald Paulus .

1996 - Ewald Paulus zwycięzcą całorocznej klasyfikacji Grand Prix O/Rybnik.

1999 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja, Józef Tomecki, oraz Norbert Sadowski zostaje II Drużynowym Wicemistrzem Polski.   

2000 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja, Franciszek Knesz zdobywcą Drużynowego Pucharu Polski oraz Pucharu Okręgu.

2001 - Roman Śmieja zwycięża w V Grand Prix Polski.

2002 - Ewald Paulus wygrywa I i VII GP Okręgu oraz IV GP Polski.

2003 - W rozgrywkach ligowych drużyna zostaje I Drużynowym Wicemistrzem Polski w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja oraz Mirosław Płoszaj. II wicemistrzem Indywidualnych mistrzostw O/Rybnik oraz zdobywcą Pucharu Burmistrza Wisły zostaje Ewald Paulus.

2004 - zespół zdobywa po raz trzeci Drużynowy Puchar Polski, grając w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj. W związku z powyższym, że zdobyto Puchar po raz trzeci(1992,2000,2004), Puchar Przechodni zdobywamy na własność sekcji,jako jedyni dotąd w Polskim Związku Skata. Zespół w rozgrywkach ligowych zdobywa tytuł II- Drużynowego Wicemistrza Polski, w składzie jw. Adam Rezner zostaje I- wicemistrzem Indywidualnych Mistrzostw Polski, Ewald Paulus zwycięża W II turnieju cyklu GPP.

2005 - zespół w rozgrywkach ligowych zostaje Drużynowym Mistrzem Polski, grając w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj. Ten sam zespół zajmuje 2 miejsce w Drużynowym Pucharze Okręgu.

2006 - Ewald Paulus zostaje I Indywidualnym Mistrzem Polski w kat. Senior, jest również zwycięzcą VIII GPO oraz całorocznej klasyfikacji Grand Prix Okręgu.

2007 - W końcowej klasyfikacji Grand Prix Polski Ewald Paulus zajmuje 3 miejsce, w rozgrywkach sklasyfikowano 866 zawodników. Oprócz w/w w finale kat. Open IMP wystartowali: Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj.

2008 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj zdobywa tytuł II Drużynowego Wicemistrza Polski, II wicemistrzem IMO zostaje Stanisław Kałuża.

2009 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj zdobywa po raz czwarty Drużynowy Puchar Polski, również wygrywamy Drużynowy Puchar Okręgu.

2010 - Ewald Paulus zostaje II Indywidualnym Wicemistrzem Polski w kat. Open oraz Indywidualnym Mistrzem Okręgu. Zespół : Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Mirosław Płoszaj zostaje I Drużynowym Wicemistrzem Polski.

2012 - Adam Rezner wygrywa II GPP.

2016 - zespół w składzie: Ewald Paulus, Adam Rezner, Roman Śmieja i Wojciech Bartosik zostaje zdobywcą Drużynowego Pucharu Okręgu, III GPP wygrywa Wojciech Bartosik.

Reasumując : Zespół 8-krotnie staje na podium (2-krotny Drużynowy Mistrz Polski 1994, 2005)(2-krotny pierwszy Drużynowy Wicemistrz Polski : 2003, 2010), (4-krotny drugi Drużynowy Wicemistrz Polski: 1993, 1999, 2004, 2008), i 4-krotny zdobywca Drużynowego Pucharu Polski:1992, 2000, 2004, 2009), jako jedyny dotąd zespół w Polsce.

Po 31-sezonach rozgrywek ligowych, w rankingu I-ligi po sezonie 2015 plasujemy się zdecydowanie na I miejscu, mając na swym koncie 345 pkt.(27 sez.), miejsce II Miś Mysłowice 294 pkt. (27 sez.), miejsce III Asy Żory 230 pkt. (18 sez.). Sklasyfikowano dotąd 81 zespołów.

Podkreślić należy, że odniesione sukcesy to praca kolektywu, a przede wszystkim jego stałość w składzie osobowym. W sezonie 2016 mamy zarejestrowanych w PZ Skat 14 pełnoprawnych członków. Klasyfikację sezonów prowadzimy począwszy od I sezonu 1984/1985, gdzie zdecydowanym liderem w sekcji jest Adam Rezner, który zgromadził dotychczas 318 pkt., zwyciężył w 20 sezonach, Ewald Paulus zajmuje m-ce 2 przy zdobytych 270 pkt.(zwyciężył w 5 sezonach), m-ce 3 Stanisław Kałuża 181 pkt., m-ce 4 Jim Sobik 143 pkt., m-ce 5 Roman Gaszka 111 pkt. Sklasyfikowano dotąd 47 zawodników, przy punktacji sezonu (1-12 pkt.)

Obecnie swoją działalność prowadzimy, od września 1999 w DK Harcówka Rybnik – Ligota. Dzięki uprzejmości Kierownictwa mamy do dyspozycji pomieszczenia, w których rozgrywamy swoje zawody, a ponadto można przechowywać dokumentację w należyty sposób. Niezależnie od tego RCK jest siedzibą posiedzeń oraz zebrań Zarządu Okręgu i Przewodniczących Sekcji Skata. Działalności gospodarczej nie prowadzimy, toteż nasza działalność to sfera sportowa. W swoim działaniu pozostawiono te założenia, które się sprawdziły a do tych zaliczam przede wszystkim turnieje wewnątrz sekcyjne, których w sezonie od stycznia do grudnia rozgrywamy 32 lub 36 wg ustaleń. Uczestniczy 10-20 zawodników tzw. treningi rozgrywane obecnie w czwartki, a zagrać może każdy, kto w miarę możliwości zna Przepisy Międzynarodowe Gry w Skata. Na dochody sekcji składają się przede wszystkim dopłaty stolikowe (tzw. wpadki), oraz saldo z turniejów ponad sekcyjnych (liga, GP Okręgu). W zależności od zbiegu okoliczności, jesteśmy organizatorem kolejki ligowej , bądź też Grand Prix Okręgu, co również jest dla nas wielką satysfakcją z powodu spełnienia wszelkich kryteriów do przeprowadzania zawodów skatowych. Stałość personalna prowadzących sekcję doprowadziło do stabilności zespołów oraz a przede wszystkim scementowania ludzi pragnących w sposób kulturalny spędzić czas w zawodach turniejowych. Na koniec chciałem wszystkim tą drogą podziękować, którzy przyczynili się do stworzenia dobrego klimatu wokół naszej sekcji skata ze szczególnym uwzględnieniem Kierownika Placówki CKR Harcówka Pana Mieczysława Błaszczyk.

Ze Skatowym pozdrowieniem

Rybnik, maj 2016 Stanisław Kałuża

................................................................... 

005 Rybnik Chwałowice NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

W 1985 roku zgłoszono do „Związku Gry w Skata” (tak się wtedy nazywał, a od 6.02.1990 Polski Związek Skata) sekcję skata KWK Chwałowice, która już w 1986 roku awansuje z ligi regionalnej do II ligi. Po rocznym pobycie w II lidze awansuje do grona najlepszych czyli do I ligi po zakończeniu sezonu 1987/88. Oto nazwiska osób które najbardziej przyczyniły się do powstania sekcji i osiągnięcia tak dobrych wyników sportowych: Roman Białas, Aniela i Marian Drozdowie, Ludwik Kuczera Janusz Grolik oraz Ryszard Urbańczyk. 

28.09.1986 roku na I Zjeździe Oddziału Rybnik do Zarządu został wybrany Roman Białas, został Skarbnikiem. Do Komisji Rewizyjnej wybrano Mariana Drozda, a do Sądu Koleżeńskiego Ludwika Kuczerę. Na II Zjeździe Związku Okręgu Rybnik (Zmieniono nazwę z Oddziału na Okręg) Ludwik Kuczera został wybrany na członka Zarządu Okręgu. 

14.06.1988 roku zmarł nagle w wieku 49 lat wybitny działacz PZ Skat Roman Białas. W sezonach 1988/89, 1989/90 sekcja KWK Chwałowice występuje w I lidze, a w 1990/91 spada do II ligi.

W sezonie 1991/92 z 2 miejsca sekcja skata KWK Chwałowice uzyskuje awans do I ligi, a w Pucharze Polski II zespół zajmuje 3 miejsce wyprzedzając I zespół który jest na 4 miejscu.

W sezonie 1992/93 dobre wyniki osiągnęli: na turnieju Metalowca: 2 miejsce Ludwik Kuczera, 7 Bernard Łukasik, a na turnieju z okazji 100-lecia RYFAMY drużyna zajmuje 3 miejsce, indywidualnie wygrywa Zygmunt Łukasik. W Mistrzostwach Okręgu II wicemistrza zdobył Bernard Łukasik, Janusz Grolik zajął 6 miejsce. 

Sezon 1993/94 na Okręgowej Barbórce turniej wygrał Janusz Grolik. W końcowej klasyfikacji Grand Prix Okręgu na 1 miejscu plasuje się Bernard Łukasik, a na 2 pozycji Ludwik Kuczera.  

22.02.1994 roku zmarł Gerard Kuchcik. 

Sezon 1994/95 przechodzimy do Domu Kultury przyjmując nazwę MDK Chwałowice. 

Na III Zjeździe Delegatów Okręgu 30.03.1996 roku członkiem Zarządu został Ludwik Kuczera.

Sezon 1996/97 Indywidualnym Mistrzem Okręgu zostaje Janusz Grolik. Drużyna MDK Chwałowice spada do II ligi. 

Sezon 1997/98 – 15.07.1997 zmarł Ludwik Kuczera lat 68 długoletni działacz sekcji i Okręgu Rybnik. 

Sezon 1998/99 – 21.03.1999 na XV Mistrzostwach Polski wicemistrzem zostaje Janusz Grolik,  

a 13.06.1999 na Mistrzostwach Okręgu Janusz Grolik zostaje II wicemistrzem Okręgu.

VIII turniej Niepodległości 11.11.1999 Wygrał Bernard Łukasik. W klasyfikacji końcowej Grand Prix Okręgu za 1999 rok Janusz Grolik zajął 2 miejsce. 

Sezon 2000 – awans do I ligi drużyny MDK Chwałowice, a MDK Chwałowice II spada do ligi okręgowej.

Sezon 2001 – drużyna DK Chwałowice zajmuje 4 miejsce w I lidze. 

Sezon 2002 – IV GPO wygrywa Janusz Grolik, IMO 3 miejsce Zygmunt Szweda,

DPO Okręgu zwycięża DK Chwałowice, a DK II Chwałowice zajmuje 4 miejsce 

Sezon 2003 - DK Chwałowice po zajęciu 15 miejsca spada do II ligi. 

Sezon 2004 – nie zgłoszono drugiej drużyny do rozgrywek, I GPP wygrywa Janusz Grolik, II GPO wygrywa Janusz Grolik przed Zygmuntem Szwedą, II Drużynowy Turniej Miast Śląskich 2 miejsce w składzie 8 osobowej drużyny grają Janusz Grolik i Zygmunt Szweda, III GPO Janusz Grolik zajmuje 2 miejsce, IV GPO Janusz Grolik zajmuje 3 miejsce, 9.07.2004 zmarł Antoni Kuczera, finał DPP – 4 miejsce, w klasyfikacji końcowej Grand Prix Okręgu 1 miejsce Zygmunt Szweda, drugi Janusz Grolik.

Sezon 2005 – międzyokręgowy turniej wygrywa Rybnik, w składzie Engelbert Podleśny. W klasyfikacji końcowej Grand Prix Okręgu za 2005 rok Engelbert Podleśny zajął 2 miejsce. 

3.09.2010 roku zmarł w wieku 55 lat działacz w sekcji i Okręgu Janusz Grolik. 

15.10.2010 następuje fuzja z NSZZ Solidarność Chwałowice Rybnik (która powstała nieco wcześniej), w wyniku tego połączenia sekcja przyjmuje nazwę DK Rybnik Chwałowice NSZZ „Solidarność”.  

W I lidze drużyna występowała przez 11 sezonów (jako: KWK Chwałowice, MDK Chwałowice i DK Rybnik Chwałowice).  

Na podstawie Kroniki - Stanisław Niemiec, maj 2016 

.......................................................................................... 

006 PIAST Leszczyny 

Historia gry w skata w Leszczynach sięga czasów przedwojennych, gdy grywano w domach, na placach, w pociągach. Po zakończeniu II wojny światowej, wybudowaniu nowych osiedli, oraz Klubu Górniczego Kopalni Dębieńsko w klubie przy ul. Ligonia 1 zaczęto grać masowo. Uczestnikami rozgrywek były wszystkie grupy zawodowe: górnicy, murarze, lekarze, kolejarze oraz studenci i uczniowie szkół średnich. Pierwszym, który prowadził turnieje skata był pan Wacław Drążczyk. Organizował wyjazdy na odbywające się na Śląsku turnieje gry w skata. Po utworzeniu PZ Skat leszczyńska drużyna przyjęła nazwę KWK Dębieńsko. W 1991 roku po zmianach jakie zaszły w kraju i rezygnacji KWK „Dębieńsko” z patronatu całego klubu, drużyna skata przejmuje nazwę Piast Leszczyny i zostaje sekcją klubu sportowego Piast Leszczyny do dzisiejszego dnia. 

Dotychczasowi Prezesi:

Wacław Drążczyk

Alojzy Pawlik

Jarosław Skowroński

Włodzimierz Strzelecki

Zbigniew Kałuża

Osiągnięcia drużynowe

Sezon 1990/1991 - I Wicemistrz Polski

Sezon 1991/1992 - Mistrz Polski

Osiągnięcia indywidualne:

Agata Świtała - Mistrzyni Polski 2002 r.

Mistrzyni Okręgu Rybnik 2001 r.

Iwona Bojdoł - kategoria junior I Wicemistrz Polski 1999 r.

Mistrzyni Polski 2004 r.

Wicemistrzyni Polski 2007 i 2016 r.

II Wicemistrzyni Polski 2006 r.

Jerzy Stroczyński - Mistrz Polski 2000 r.

Włodzimierz Strzelecki - II miejsce GPP sezon 1993/1994 r.

Wicemistrz Okręgu Rybnik 2001 r.

Mistrz Okręgu Rybnik 2002 i 2006 r.

Marian Goliński - I miejsce GPP sezon 1990/1991 r.

Zygmunt Morcinek - II Wicemistrz Polski 1999 r. 

Sekcja w 1984 roku rozpoczęła rozgrywki w II lidze. Na przełomie lat grała z różnym skutkiem,awansując do wyższych lig i spadając do niższych. Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach GPP, GPO, DPP oraz Mistrzostwach Świata i Europy. Obecnie sekcja posiada 1 drużynę w II lidze. Trzech zawodników sekcji zostało odznaczonych przez PZ Skat:

Brązowy Medal X-lecia PZ Skat: Marian Goliński, Władysław Baron, Włodzimierz Strzelecki

Brązowa Odznaka XX-lecia PZ Skat – Włodzimierz Strzelecki 

Opracował Włodzimierz Strzelecki, czerwiec 2016

........................................................................  

007 GÓRNIK Boguszowice 

28 czerwca 1985 roku powstał klub na KWK „Jankowice” pod nazwą Związkowiec Jankowice, w 2001 roku przeszedł po „skrzydła” GÓRNIKA Boguszowice stając się jego sekcją. 

Osiągnięcia:

- Sezon 1997 - 1 miejsce w DPO jako Związkowiec Jankowice

- Sezon 2000 - 3 miejsce w DPO jako Związkowiec Jankowice II

- Sezon 2001 - 2 miejsce II drużyna i 3 miejsce 1 drużyna już jako Górnik Boguszowice w DPO

- Sezon 2003 - 1 miejsce w DPP

- Sezon 2005 - 1 miejsce w DPO

- Sezon 2007 - 2 miejsce w DPO

- Sezon 2009 - 3 miejsce w DPO II drużyna

- Sezon 2010 - 1 miejsce w IMP - KOSIEC Zbigniew Mistrz Polski

- Sezon 2011 - 1 miejsce w DPO

Opracował Stanisław Niemiec czerwiec 2016

.............................................................. 

008 WISUS Żory

Skat w Żorach

W latach 1978-1982 turnieje skata w Żorach organizował Przeliorz Brunon (zmarł 18.12.1982 r.). 9.02.1981 z jego inicjatywy powstał Komitet Organizacyjny Turniejów Skatowych, główny cel to turniej o Mistrzostwo Śląska, ustalono też Strefy Rejonowe: Rybnik, Tychy, Mikołów, Gliwice. Pan Przeliorz zorganizował I Mistrzostwa Śląska w Skacie które odbyły się w Żorach w listopadzie 1981 roku. Startowało 116 zawodników. II Mistrzostwa Śląska były w kwietniu 1984 w Rudzie Śląskiej. W marcu 1983 roku Józef Olszowski wraz z kierowniczką Domu Kultury p. Ireną Morgała zgłosili do Urzędu Miasta sekcję skata która przyjęła nazwę MDK Żory. Od 19 marca 1983 roku rozgrywano regularnie turnieje. Ze względu na zwiększającą się liczbę chętnych do gry (40-50 zawodników) w 1985 roku rozgrywki przeniesiono do ZWUS-u, sekcja przyjęła nazwę ZWUS Żory. W 1984 roku zarejestrowano Związek Gry w Skata. W styczniu 1985 roku odbył się I Zjazd na którym do Zarządu wybrano przedstawiciela Żorskiej Sekcji Skata p. Józefa Olszowskiego (na Prezesa wybrano p. Jojko). Po eliminacjach drużyna ZWUS Żory wystartowała w I-ej lidze, gdzie grała do sezonu 1990/91, po czym spadła do II-ej ligi. Nowy sezon rozpoczęła pod nazwą Maratończyk Żory, gdzie grała jeden sezon. Od sezonu 1992/93 wystartowała pod nazwą OSP Rogoźna, wtedy ponownie awansowała do I-ej ligi. Po dwóch sezonach ponownie spadła do II-ej ligi. Znowu na jeden sezon drużyna przyjęła nazwę Maratończyk Żory. Od sezonu 1997/98 występowała pod nazwą MOK ASY Żory, w 2002 roku po awansie do I-ej ligi, od sezonu 2003 przyjęto nazwę Wisus Żory. Pod taką nazwą występuje do dnia dzisiejszego.  

Osiągnięcia klubu:      

- sezon 1986/1987- 3 miejsce DMP - ZWUS Żory  

- sezon 2003 - 3 miejsce DMP - WISUS Żory

- sezon 2007 - 3 miejsce DMP - WISUS Żory

- sezon 2015 - 3 miejsce DMP - WISUS Żory

- sezon 1987 - 2 miejsce DPO - ZWUS Żory

- sezon 1988 - 1 miejsce DPO - ZWUS Żory

- sezon 2014 - 2 miejsce DPO - WISUS Żory

- sezon 1995 - 2 miejsce IMP - Szymała Tomasz I W-ce Mistrz Polski jako SKOK Ornontowice 

- sezon 2007 - 3 miejsce IMP - Szymała Tomasz II W-ce Mistrz Polski

- sezon 2008 - 2 miejsce IMP - seniorów Buchalik Alfons I W-ce Mistrz Polski

- sezon 2016 - 1 miejsce IMP - Kwaśniak Jerzy Mistrz Polski

- Mistrzostwa Europy

- sezon 2005 3 miejsce w drużynie - Szymała Tomasz 

- Mistrzostwa Świata

- sezon 2008 3 miejsce w drużynie – Szymała Tomasz

Zawodnicy podpora tego klubu :

- Broda Konrad (zm. +++), Karwot Eryk (zm. 5.03.2015), Srebro Stanisław (zm. +++), Ryt Jan (zm.19.08.2011), Ryt Edward, Lorenz Ryszard, Skupień Eugeniusz, Szymała Tomasz, Kwaśniak Jerzy, Standowicz Jan, Tetla Marian, Hałacz Janusz, Paździor Henryk. Karwot Eryk to jedyny zawodnik w klubie który grał od założenia klubu, do samego końca był podporą tego klubu pomimo swojego wieku (85 lat).  

Zarząd klubu : 

- Prezes Klubu – Paździor Henryk od 2000 roku

- Lorenz Ryszard

- Skupień Eugeniusz 

Aktualnie klub ma 37 członów i ma zgłoszone 4 drużyny w ligach.

Na podstawie materiałów Józefa Olszowskiego i Henryka Paździora opracował Stanisław Niemiec, maj 2016

..............................................................

 

009 DK Rybnik-Niedobczyce

Początki gry ligowej w skata sportowego w dzielnicy Niedobczyce sięgają roku 1974,
w którym po raz pierwszy rozegrano turnieje ligi zakładowej KWK „Rymer”. 2 grudnia 1975 roku odbył się Barbórkowy Turniej Skata zorganizowany przez Ognisko TKKF przy Kopalni „Rymer” w Niedobczycach – tradycje organizacji turniejów z okazji tego ważnego górniczego święta pozostały do dnia dzisiejszego. Ważnym był Barbórkowy Turniej „SKATA”, który odbył się 25 listopada 1985 roku, gdyż po nim 5 entuzjastów tej gry podjęło decyzję o utworzeniu sekcji skata przy KWK „Rymer”. Pierwsze spotkanie nowoutworzonej sekcji odbyło się 16 września 1986 roku w Klubie NOT KWK Rymer wybrano wtedy Zarząd sekcji – prezesem został Herman Górnik. 25 listopada 1986 roku sekcja została zgłoszona do Związku Skatowego w Katowicach. Sekcja funkcjonowała początkowo pod nazwą MKS Rymer-Niedobczyce, obecnie sekcja nosi nazwę DK Rybnik-Niedobczyce. Treningi sekcji odbywają się raz w tygodniu. Początkowo treningi odbywały się w klubie NOT KWK Rymer, aż do roku 1995, w latach 1996 – 1997 w pomieszczeniach klubu MKS Rymer-Niedobczyce a od roku 1998 do dnia dzisiejszego w DK Rybnik-Niedobczyce. Drużyny wybrane spośród członków sekcji od 1986 roku brały udział w rozgrywkach ligi Polskiego Związku Skata. Do największych sukcesów sekcji było: uczestniczenie drużyny w rozgrywkach I ligi ogólnokrajowej, gdzie zajęła 4 miejsce, oraz zdobycie przez juniora vice-mistrzostwa Polski. Od 2003 roku kierownikiem sekcji jest Ryszard Matuszewski. Obecnie sekcja liczy około 16 osób, posiada jedną drużynę, która bierze udział w rozgrywkach III Ligi C i zgodnie z tradycją co roku organizuje Barbórkowy Turniej Skata Sportowego otwarty dla wszystkich entuzjastów. 

Członkowie sekcji MKS Rymer – lata 90-te

 

..........................

012 JUBILAT Jastrzębie

W 1984 roku kilku pasjonatów postanowiło założyć klub grający w skata przy KWK „Moszczenica”. Pierwszym Prezesem został wybrany śp. kol. Zbigniew Gryglewski, a Skarbnikiem kol. Henryk Warło, który pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego. Początkowo wybrano nazwę „Sekcja Skatowa Jastrząb” przy KWK „Moszczenica”, która opiekowała się klubem (i finansowaniem klubu) do 1996 roku. Od 1996 roku sekcja stała się samofinansującą. W 1985 roku w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju zostały rozegrane I Indywidualne Mistrzostwa Polski w skacie. Awans wywalczyło 120 zawodników. Ponieważ 1 z zawodników nie dojechał na zawody, dokooptowano zawodnika z naszego klubu kol. Jana Cieluch (by nie było stolika 3 - osobowego). Kuriozum tych Mistrzostw to fakt, że ten zawodnik nagrał najwięcej punktów. Nagrodę odebrał, ale oficjalnie nie mógł zostać Mistrzem Polski. Mistrzem Polski został zawodnik który zajął 2 pozycję kol. Ciwis Teodor – Wiromet Mikołów. W uznaniu za dobrze przeprowadzone zawody, przyznano nam organizację II Mistrzostw Polski w 1986 roku. W kolejnych latach sekcja stale się rozrastała. Mogliśmy uczestniczyć we wszystkich szczeblach rozgrywek ligowych, od ligi okręgowej aż do I ligi. W 1989 roku nasza sekcja zmieniła nazwę klubu na „Jubilat” Jastrzębie Zdrój, która to nazwa jest do dzisiaj. Sekcja nasza uczestniczy we wszystkich rozgrywkach ligowych i pucharowych.

Do osiągnięć należy zaliczyć:

  • sezon 1989 – 3 miejsce IMP kat. kobiet Monika Gajda

  • sezon 1990 - 3 miejsce IMP kat. kobiet Monika Gajda

  • sezon 1991 - 2 miejsce IMP kat. kobiet Monika Gajda

  • sezon 1998 - 3 miejsce IMP kat. mężczyzn Mirosław Dunst

  • sezon 2001 - 2 miejsce IMP kat. kobiet Zofia Kuś

    - 3 miejsce DMP Jubilat Jastrzębie Moszczenica

    - 1 miejsce DPP Jubilat Jastrzębie Moszczenica II
  • sezon 2003 - 3 miejsce IMP kat. kobiet Zofia Kuś

  • sezon 2010 - 2 miejsce IMP kat. mężczyzn Henryk Czapla

  • sezon 2013 - 1 miejsce IMP kat. mężczyzn Józef Glac

Za zasługi dla PZ Skat zostały przyznane brązowe odznaki PZ Skat dla niżej wymienionych osób:

  • Henryk Warło – 2004 rok

  • Henryk Polok – 2004 rok

  • Henryk Czapla – 2014 rok

Srebrną odznakę PZ Skat Henryk Warło – 2009 roku

Złotą odznakę PZ Skat Henryk Warło – 2014 roku

Aktualnie Prezesem Sekcji jest kol. Henryk Czapla

Skarbnikiem kol. Henryk Warło

Członkiem Zarządu kol. Józef Glac

Rozgrywki klubowe odbywają się co wtorek o godz 16.00 w „Cafe Porto” w Jastrzębiu Zdroju, osiedle Złote Łany ul. Wiejska. 

Opracował Stanisław Niemiec, na podstawie notatek Henryka Warło, czerwiec 2016

..................................................... 

016 Sekcja Skata LKS "FORTECA" Świerklany 1991-2016 

 

Sekcja Skata LKS "FORTECA" Świerklany została założona z inicjatywy Rady Sołeckiej Świerklan

 

Dolnych w dniu 17.11. 1991 roku. Na zebranie założycielskie przybyła dziewięcioosobowa grupa

 

sympatyków gry w skata Kotula Gerard, Kafka Piotr, Krakowczyk Józef, Kuźnik Jan, Hojka Jerzy,

 

Penkała Zygfryd, Górecki Leon, Matuszczyk Piotr, Olma Tadeusz. Z grupy tej został wybrany

 

tymczasowy zarząd założycielski:

 

Prezes - Kuźnik Jan

 

Z-ca Prezesa - Kafka Piotr

 

Skarbnik - Hojka Jerzy

 

Sekretarz - Penkała Zygfryd

 

Wieść o stworzeniu sekcji skata w Świerklanach rozeszła się bardzo szybko, w szeregi sekcji

 

wstępowali nie tylko mężczyźni ale również juniorzy i kobiety. Latem 1992 roku na prośbę

 

pierwszoligowej sekcji skata z KWK Borynia nastąpiło połączenie obu sekcji i od sezonu 92/93

 

zgłosiliśmy do rozgrywek 3 drużyny:

 

Forteca I - I liga z KWK Borynia oraz Forteca II i Forteca III do III - ligi. 

 

Władze Gminy na wieść działającej prężnie sekcji i popularności gry w skata zaproponowały

 

zorganizowanie w dniu 11.11.1992 r. turnieju z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Wójta

 

Gminy Świerklany. Turniej ten uzyskał bardzo wielką popularność i tradycyjnie jest organizowany każdego

 

roku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych turniejów w Polsce. W roku 1998 uczestniczyło 380

 

osób był to największy turniej w Polsce. 

 

Osiągnięcia sportowe: 

 

I Liga 

 

Drużyny LKS "FORTECA" występowały 14 razy i miejsce jakie osiągnęły to: 

 

5 miejsce w 1997r. w sezonie 97/ 98 w I-lidze występowały 2 drużyny. 

 

1 miejsce w 2002 r. i 2004 r. Drużynowe Mistrzostwo Polski 

 

Drużynowe Mistrzostwo Polski osiągnęli w składzie: 

 

Gajda Bolesław - kapitan , Polok Franciszek, Gembalczyk Stanisław, Starosta Bolesław. 

 

Drużyna ta została powołana do reprezentacji Polski i reprezentuje PZ Skata w Międzynarodowym

 

Drużynowym Pucharze w Niemczech. 

 

II Liga 

Drużyny Fortecy występowały 18 razy i miejsca jakie osiągnęły to:

 

94/95 rok 2 miejsce -awans do I ligi Oślizlok Roman, Szweda Ryszard, Guzik Jerzy, Wojciechowski

 

Zbigniew

 

95/96 rok 3 miejsce Gajda Bolesław, Górecki Leon, Polok Franciszek, Frydecki Emil 

 

96/97 rok 1 miejsce - awans do I ligi Gajda Bolesław, Polok Franciszek, Frydecki Emil, Górecki Leon 

 

oraz pierwsze miejsce w rankingu drużyn w Polsce 

 

2001 rok 1 miejsce -awans Gajda Bolesław, Gembalczyk Stanisław, Polok Franciszek, Starosta Bolesław 

 

2012 rok 1 miejsce - awans do I ligi Gajda Bolesław, Gembalczyk Stanisław, Polok Franciszek, Gajda

 

Piotr 

 

III Liga 

 

Drużyny Fortecy występowały 22 razy i miejsca jakie osiągnęły to: 

 

91/92 rok niepełny sezon tylko 3 kolejki ligowe 15 miejsce 

 

92/93 rok 2 miejsce nieudany baraż do II ligi Pękała Zygfryd, Gajda Bolesław, Górecki Leon, Filec Rudolf 

 

93/94 rok 2 miejsce po barażu, awans do II ligi Pękała Zygfryd, Gajda Bolesław, Górecki Leon, Frydecki

 

           Emil  

 

1999 rok 2 miejsce awans Pękała Zygfryd, Starosta Bolesław, Kołton Jan, Jaworowski Marian, Kafka Piotr 

 

  2001 rok 1 miejsce awans do II ligi Frysztacki Janusz, Kopiec Wiktor, Oślizlok Roman, Wojciechowski

 

           Zbigniew 

 

2002 rok 1 miejsce awans do II ligi Frysztacka Cecylia, Gajda Monika, Rugor Franciszek, Górecki Leon,

 

Pielesz Emanuel  

 

2014 rok 1 miejsce awans do II ligi Oślizlok Roman, Gajda Monika Górecki Krzysztof, Łękawski Wiesław 

 

Liga Okręgowa 

 

Drużyny Fortecy występowały 9 razy i miejsca jakie osiągnęły to: 

 

97/98 rok 3 miejsce awans do III ligi Pękała Zygfryd, Gajda Piotr, Kołton Jan, Jaworowski Marian 

 

2000 rok 3 miejsce awans do III ligi Frysztacka Cecylia, Gajda Monika, Górecki Leon, Rugor Franciszek,

  

Pielesz Emanuel 

 

Drużynowy Puchar Polski 

 

2001 rok 4 miejsce "Forteca" III Frysztacki Janusz, Kopiec Wiktor, Oślizlok Roman, Wojciechowski

 

         Zbigniew  

 

2002 rok 2 miejsce "Forteca" II Frysztacki Janusz, Kopiec Wiktor, Oślizlok Roman, Wojciechowski

 

         Zbigniew  

Drużynowy Puchar Okręgu Rybnik 

2000 r. 2 miejsce Forteca III Frysztacki Janusz, Kopiec Wiktor, Oślizlok Roman, Wojciechowski Zbigniew 

 

2002 r. 3 miejsce Forteca II Frysztacki Janusz, Kopiec Wiktor, Oślizlok Roman, Wojciechowski Zbigniew 

 

2003 r. 2 miejsce Forteca III Frysztacka Cecylia, Górecki Leon, Gajda Monika, Rugor Franciszek 

 

2006 r. 1 miejsce Forteca III Frysztacka Cecylia, Gajda Monika, Górecki Leon, Górecki Krzysztof 

 

2008 r. 2 miejsce Forteca I Gajda Bolesław, Gembalczyk Stanisław, Polok Franciszek, Starosta Bolesław 

 

2009 r. 2 miejsce Forteca II Oślizlok Roman, Frysztacka Cecylia, Ochwat Mieczysław, Łękawski Wiesław 

 

2010 r. 2 miejsce Forteca II Oślizlok Roman, Kopiec Wiktor, Wojciechowski Zbigniew, Pielesz Emanuel 

 

2011 r. 2 miejsce Forteca II Oślizlok Roman, Gajda Monika, Ochwat Mieczysław, Łękawski Wiesław 

 

2012 r. 1 miejsce Forteca I Gajda Bolesław, Gembalczyk Stanisław, Polok Franciszek, Gajda Piotr 

 

2014 r. 2 miejsce Forteca II Oślizlok Roman, Gajda Monika, Górecki Krzysztof, Łękawski Wiesław 

 

2015 r. 2 miejsce Forteca I Gajda Bolesław, Gembalczyk Stanisław, Polok Fr, Gajda Piotr 

 

I.M.P. 

 

Zawodnicy LKS "Forteca" zdobyli 23 medale - 6 złotych 13 srebrnych i 4 brązowe 

 

W kat. Mężczyzn: 

 

1998 rok 2 miejsce srebrny medal Polok Franciszek

 

2003 rok 2 miejsce srebrny medal Gajda Piotr

 

2011 rok 2 miejsce srebrny medal Gajda Piotr

 

2015 rok 2 miejsce srebrny medal Łękawski Wiesław

 

2016 rok 3 miejsce brązowy medal Polok Franciszek 

 

W kat. Kobiet: 

 

Gajda Monika 4 złote 1994 r. 1999 r. 2000 r. 2001r. i 4 srebrne 1996 r. 1997 r. 2005 r. 2014 r.

 

i 2 brązowe 2007 r. 2010 r.

 

Getler Cecylia 1 złoty w 1998 r. 1 srebrny 1994 r.

 

Frysztacka Cecylia 2 srebrne w 1993 r. i 1995 r. 

 

W kat. Juniorów: 

 

Oślizlok Stanisław 1 złoty w 1996 r.

 

Oślizlok Teresa 2 srebrne w 1994 r. i 1996 r. 1 brązowy w 1998 r. 

 

I.M.O/Rybnik 

 

W kat. Mężczyzn:

 

1996 rok 3 miejsce Wojciechowski Zbigniew

 

2000 rok 2 miejsce Kopiec Wiktor

 

2004 rok 1 miejsce Wojciechowski Zbigniew ,3 miejsce Polok Franciszek

 

2005 rok 2 miejsce Wojciechowski Zbigniew

 

2008 rok 2 miejsce Polok Franciszek

 

2013 rok 2 miejsce Oślizlok Roman, 3 miejsce Figas Mirosław 

 

W kat. kobiet : 

 

Gajda Monika mistrzyni okręgu w 1994, 1995, 1997, 2008, 2009, 2010,

 

2011, 2012, 2013, 2014 i 2015 roku.

 

Frysztacka Cecylia mistrzyni okręgu w 1998, 1999, 2000, 2004, 2005 i 2006 roku.

 

Oślizlok Teresa mistrzyni okręgu w 1996 r. I Wice-mistrzynią 1999

 

Getler Cecylia I Wice-mistrzyni 1994 r.

 

Oślizlok Halina II Wice-mistrzyni 1994 r. 

 

W kat. Juniorów: 

 

Oślizlok Teresa mistrzyni okręgu w 1996 r.1998 r. wiec-mistrzyni 1994

 

Oślizlok Stanisław mistrz okręgu w 1994 r.,1999 r.

 

Hojka Paweł mistrz okręgu w 1997 r.

 

Frysztacka Edyta wicemistrzyni okręgu 1999 r. 

 

GPP 

 

w kat. Mężczyzn 

 

2013 r. 2 miejsce Polok Franciszek kat. Senior

 

2014 r. 2 miejsce Polok Franciszek kat. Senior

 

2015 r. 2 miejsce Gajda Piotr kat. Ogólna 

 

W kat. Kobiet 

 

1998/99 r. 1 miejsce Gajda Monika , 2 miejsce Frysztacka Cecylia

 

2002 r. 1 miejsce Frysztacka Cecylia ,2 miejsce Gajda Monika

 

2006 r. 3 miejsce Frysztacka Cecylia

 

2007 r. 3 miejsce Gajda Monika

 

2008 r. 2 miejsce Frysztacka Cecylia

 

2009 r. 1 miejsce Gajda Monika

 

2010 r. 2 miejsce Gajda Monika

 

2015 r. 1 miejsce Gajda Monika 

 

GPO/Rybnik 

 

1995 r. 1 miejsce Frysztacki Janusz , 2 miejsce Frydecki Emil

 

2000 r. 1 miejsce Polok Franciszek , 3 miejsce Wojciechowski Zbigniew

 

2001 r. 3 miejsce Wojciechowski Zbigniew

 

2004 r. 3 miejsce Starosta Bolesław

 

2008 r. 2 miejsce Starosta Bolesław

 

2013 r. 1 miejsce Górecki Krzysztof

 

2014 r. 3 miejsce Górecki Krzysztof

 

Nasi zawodnicy byli powołani do reprezentacji okręgu Rybnik na turnieje Międzyokręgowe

 

w 1998 r. Polok Franciszek Okręg Rybnik zajął 2 miejsce,

 

w 1999 r. Frysztacki Janusz , Gajda Bolesław Okręg Rybnik 1 miejsce,

 

w kat. kobiet Frysztacka Cecylia, Gajda Monika, Oślizlok Halina. Okręg Rybnik 1 miejsce

 

XIV Mistrzostwa Europy Wisła 2005

 

Gajda Piotr brązowy medal z reprezentacją Polski

 

Zawodnicy sekcji skata uczestniczyli w MŚ 2006 i 2008, 2012 w ME 2005 i 2011

 

Zawodnicy sekcji skata byli powołani do reprezentacji Polski w kat. drużynowej, kobiet , juniorów

 

i mężczyzn w latach:1993, 1994, 1996, 2000, 2002, 2003, 2005 roku. Oprócz sukcesów sportowych

 

nasza sekcja może się poszczycić sukcesami organizacyjnymi. Byliśmy organizatorami Finału IMP, IMO

 

Rybnik, rozgrywek ligowych, turnieju o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Rybnickiego, oraz każdego

 

roku turniej z okazji Narodowego Święta Niepodległości o puchar Wójta Gminy Świerklany.

 

Wspomagaliśmy organizatorów "FALI RADOŚCI" oraz Olimpiady Parafialnej. 

 

Członkowie naszej sekcji zostali odznaczeni przez ZG PZ Skat; Kafka Piotr -brązową, srebrną i złotą

 

odznaką, Gajda Monika i Frysztacka Cecylia brązową odznaką. 

 

Aktualny skład Zarządu: 

 

Kafka Piotr - Prezes 

 

Krzempek Stanisław - Wiceprezes, Sekretarz 

 

Kopertowski Franciszek - Skarbnik 

 

Komisja Rewizyjna: 

 

Górecki Krzysztof - Przewodniczący 

 

Łękawski Wiesław - Członek komisji 

 

Polok Franciszek - Członek komisji

 

Opracował Piotr Kafka maj 2016

 ...................................................................

 

024 ASY ŻORY

 

Klub powstał w 1991 toku. Założycielami byli Zygmunt Olszowski i śp. Łucjan Cebula. Do drużyny dołączyli Jerzy Kwaśniak i Bogdan Gawron i w tym składzie drużyna przystąpiła do rozgrywek. Po pierwszym sezonie drużyna awansowała do II ligi, a po następnym sezonie do I ligi. Po kilku sezonach występów w I lidze drużyna ASÓW spadła do II ligi. Po roku ponowny awans do I ligi drużyna wywalczyła w 1996 roku, w której gra do dnia dzisiejszego. Od kilku lat w rozgrywkach bierze udział również druga drużyna ASÓW, która obecnie gra w III lidze. 

Osiągnięcia:

Drużynowe Mistrzostwa Polski:

w 2006 roku 3 miejsce,

w 2007 roku 1 miejsce,

w 2009 roku 2 miejsce,

w 2015 roku 2 miejsce 

Drużynowy Puchar Polski:

1 miejsce w 1999 roku i w 2007 roku,

2 miejsce w 2003 roku i w 2009 roku,

3 miejsce w 1995 roku, 

Drużynowy Mistrz Śląska w 2016 roku w składzie: Stanisław Niemiec, Bogdan Gawron, Wiesław  

Kopacz i Stanisław Bogusławski

Indywidualne Mistrzostwa Polski:

w 2007 roku Bogdan Gawron był wicemistrzem, 

w 2008 roku w kategorii junior Grzegorz Frysz zajął 3 miejsce, 

w 2009 roku w kategorii junior Grzegorz Frysz zajął 2 miejsce,

Grand Prix Polski klasyfikacja końcowa:

w 2007 i w 2009 roku 1 miejsce w kategorii junior zdobył Grzegorz Frysz,

w 2011 roku 3 miejsce również Grzegorz Frysz, ale już w kategorii ogólnej.

w 2016 roku w Mistrzostwach Śląska Stanisław Niemiec 2 miejsce – wicemistrz Śląska 

W 2007 roku ASY Żory jako jedyna drużyna w historii Polskiego skata zdobyła Drużynowe Mistrzostwo

 

Polski, wygrała Drużynowy Puchar Polski i zajęła I miejsce w Mistrzostwach Polski Górników. Po raz

 

drugi wygrała Mistrzostwa Polski Górników wspólnie z Wisusem (Bogusławski Stanisław i Gawron

 

Bogdan z Asów i Pawlas Mariusz i Buchalik Alfons z Wisusa) 26.06.2016 roku. Od początku powstania

 

drużyny Prezesem Asów był założyciel, zasłużony działacz w klubie, w okręgu i w PZ Skat Łucjan Cebula

 

- zmarł 15.04. 2013 roku. Schedę po nim przejął od początku 2014 roku Stanisław Niemiec,

 

który 6 lutego 2016 roku został wybrany na Prezesa Okręgu VIII kadencji.

 

Od samego początku do nadal w drużynie ASY Żory gra Bogdan Gawron. 

 

Opracował Bogdan Gawron i Stanisław Niemiec lipiec 2016

......................................................

 

025 JARDEX WDK Szczejkowice 

Szczejkowice mają swoją drużynę od 1995 roku pod nazwą BOROWIK Szczejkowice, po przejęciu „schedy” po GKS Krupiński Suszec. Prezesem został Andrzej Malcher. Od 2010 roku wraz ze zmianą nazwy na JARDEX WDK Szczejkowice zmienił się Prezes, nowym został Andrzej Kąsek i jest nim do do tej pory. Drużyna grała w II lidze. W sezonie 1997/98 uzyskała awans do I ligi, ale po 1 sezonie spadła do II ligi, a w 2003 roku spadek do III ligi. Od 2003 roku BOROWIK Szczejkowice zgłasza 2 drużyny do rozgrywek, grają z różnym szczęściem w III lidze i lidze okręgowej. W 2011 roku uzyskują awans do II ligi na 1 sezon.

Osiągnięcia: 

w 2003 r. - 1 miejsce DPO Borowik Szczejkowice II

 

w 2005 r. - Mistrz Drużynowy – o Puchar Burmistrza Czerwionki – Leszczyn

 

w 2010 r. – Turniej Narodów (II edycja) Pszczyna, III miejsce drużynowo (Lukasek Dariusz, Malcher

                   Andrzej, Kąsek Andrzej, Łucjan Cebula)

Dzięki dużemu zaangażowaniu i sponsorowaniu przez sołtysa Szczejkowic - Ryszarda Bluszcza od 2010

 

roku organizują coroczny turniej skata o Puchar Sołtysa w randze GPO, organizują też od 2012 roku

 

coroczny turniej skata Barbórkowy rangi GPO dzięki sponsorowi – firmy JARDEX. Często też turniejom

 

Rangi GPO patronuje Starosta powiatu Rybnickiego, Marek Profaska. 

 

Najczęściej drużynę reprezentują: Andrzej Malcher, Andrzej Kąsek, Marian Jureczko, Aleksander Szymała,

 

Bogdan Lip, Dariusz Lukasek, Ryszard Bluszcz.  

 

Opracował Stanisław Niemiec maj 2016

 .....................................................................

 

027 LKS BUK RUDY - HISTORIA SEKCJI SKATA 

Grupa sympatyków gry w skata w Rudach i okolicy od września 1991 roku rozpoczęła turnieje jesień/zima.

W grudniu 1996 roku Grupa Założycielska: Michalski Erhard, Gąsiorkiewicz Janusz i Buchalik Roman dokonała rejestracji Sekcji Skata

w PZ Skat Okręg Rybnik.

W styczniu 1997 roku ukonstytuował się Zarząd Sekcji :

1.Michalski Erhard -Prezes Sekcji

2.Buchalik Roman -V-ce Prezes Sekcji

3.Gąsiorkiewicz Janusz - Skarbnik 

Od stycznia 2006 roku skład Zarządu przedstawiał się następująco :

1.Michalski Erhard -Prezes

2.Buchalik Roman -V-ce Prezes

3.Baszczok Gerard -Skarbnik

Kolejna zmiana Zarządu nastąpiła w styczniu 2012 roku :

1.Baszczok Gerard -Prezes

2.Buchalik Roman -V-ce Prezes

3.Michalski Erhard -Skarbnik

W styczniu 2016 został wybrany nowy Zarząd w składzie :

1.Roter Eugeniusz -Prezes

2.Buchalik Roman -V-ce Prezes

3.Baszczok Gerard -Sekretarz

4.Michalski Erhard -Skarbnik 

Uczestnicy rozgrywek o mistrzostwo sekcji w sezonie 1995/96 r. 

Stoją od lewej: Klimek A., Przelorz, Rutowicz L., Dubiel, Kuczera, Pelka N., Michalski E., Rzydki M., Foltys J., Rocznik, Słomka E., Rocznik, Słomka O., Fros M., Wieczorek A., Magiera P..

Siedzą od lewej: Prefeta St., Gąsiorkiewicz J., Ciopała Fr., Miera J., Buchalik R.

Od roku 1997 drużyna w składzie : Michalski Erhard, Michalski Dawid, Pelka Norbert, Słomka Erwin i Buchalik Roman rozpoczęła

rozgrywki w lidze Okręgowej Rybnika.

W roku 2002 zdobyła mistrzostwo i awans do III ligi. Druga drużyna występująca w lidze Okręgowej w składzie: Buchalik Roman,

Lebek Henryk, Duda Edward i Baszczok Gerard w roku 2006 zdobyła awans do III ligi. 

W 2009 roku pierwsza drużyna zdobyła awans do II ligi, w której występowała tylko jeden sezon 2010 roku.

W okresie 2011 – 2012 w III lidze występowały obydwie drużyny, a od roku 2013 drużyna : 

1.BUK I w składzie: Michalski Erhard ,Michalski Dawid, Duda Edward, Knesz Franciszek , Hanusek Arnold i Marusiak Marian

występowała w II lidze ; 

2.BUK II w składzie: Buchalik Roman, Lebek Henryk, Mleczko Tadeusz, Słomka Erwin i Macherzyński Mirosław występowała w III; 

3.BUK III w składzie :Baszczok Gerard ,Podleśny Damian ,Roter Eugeniusz ,Depta Ginter i Palmer Robert występowała w lidze

   Okręgowej .

Od roku 2016 w rozgrywkach ligowych biorą udział dwie drużyny, obydwie w III lidze :

- BUK I w składzie :Baszczok Gerard ,Duda Edward ,Hanusek Arnold ,Marusiak Marian i Roter Eugeniusz. 

-BUK II w składzie :Buchalik Roman ,Lebek Henryk ,Mleczko Tadeusz ,Chowaniec Henryk, Macherzyński Mirosław i Michalski Erhard . 

Zawodnicy Sekcji uczestniczyli w turniejach: Grand Prix Okręgu Rybnik, Grand Prix Polski, Mistrzostwach Europy 2005 r.

Wisła – Polska; 2007 r. Kirchheim – Niemcy; 2009 r Graz – Austria ; 2011 r Selestat Francja ; Mistrzostwach Świata 2012 r.

Karpacz – Polska . 

Nasz zawodnik Michalski Dawid występował w roku 2009, 2011 i 2012 w drużynie narodowej, która zajęła medalowe

miejsca /drugie i trzecie/.

Wyniki mistrzostw Sekcji od jej utworzenia przedstawiają się następująco : 

Sezon,          Mistrz ,          Vicemistrz,           II Vicemistrz 

1991/92, Ciopała Franciszek, Buchalik Roman, Tworuszka Edward 

1992/93, Ciopała Franciszek, Buchalik Roman, Tworuszka Edward 

1993/94, Buchalik Roman, Tworuszka Edward, Michalski Erhard 

1994/95, Gąsiorkiewicz Janusz, Michalski Erhard, Ciopała Franciszek 

1995/96, Ciopała Franciszek, Miera Jan, Gąsiorkiewicz Janusz 

1996/97, Ciopała Franciszek, Michalski Erhard, Buchalik Roman 

1997/98, Rzydki Maksymilian, Ciopała Franciszek, Pelka Norbert 

1998/99, Michalski Erhard, Buchalik Roman, Pietruszka Herbert 

1999/jeś. Pietruszka Herbert, Pelka Norbert, Buchalik Roman  

2000, Pelka Norbert, Słomka Erwin, Buchalik Roman 

2001, Michalski Erhard, Pietruszka Herbert, Buchalik Roman 

2002, Pietruszka Herbert, Pelka Norbrt, Stareczek Jan 

2003 , Michalski Dawid, Stareczek Jan, Michalski Erhard 

2004, Michalski Dawid, Michalski Erhard, Ciopała Franciszek 

2005, Buchalik Roman, Michalski Dawid, Lebek Henryk 

2006, Michalski Dawid, Duda Edward, Ciopała Franciszek 

2007, Michalski Dawid, Słomka Erwin, Duda Edward 

2008, Michalski Dawid, Knesz Franciszek , Pelka Norbert 

2009, Knesz Franciszek, Michalski Dawid, Pietruszka Herbert 

2010, Knesz Franciszek Michalski Dawid, Michalski Erhard 

2011, Michalski Dawid, Knesz Franciszek, Michalski Erhard 

2012, Michalski Dawid, Knesz Franciszek, Macherzyński Mirosław 

2013, Michalski Dawid, Michalski Erhard, Duda Edward 

2014, Michalski Dawid, Michalski Erhard, Duda Edward 

2015, Michalski Dawid, Macherzyński Mirosław, Lebek Henryk

Uczestnicy rozgrywek o mistrzostwo sekcji w 2014 r. 

Stoją od lewej:

Hanusek A., Buchalik R., Mleczko T., Zemła Cz., Michalski D., Michalski E., Depta G., Słomka E., Marusiak M., Baszczok G., Lebek H., Pietruszka H., Palmer R., Knesz Fr.,

Klęczą od lewej: Macherzyński M., Roter E.

Opracował Gerard Baszczok maj 2016

 ..................................................

 

033 U WALKA Rybnik Gotartowice

Historia gotartowickiego klubu liczy sobie już 16 lat. 31 maja 2000 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie, na którym wybrano zarząd klubu i ustalono zakres i obszary działań. „U Walka” Gotartowice powstał jako klub dwu sekcyjny – skat sportowy i piłka nożna. Skład założycielskiego zarządu przedstawiał się następująco: prezes – Walenty Stajer, wiceprezes – Alfred Sieroń, skarbnik – Marek Buchalik, sekretarz – Wiesława Wojtyczka, gospodarz obiektu – Jan Maciończyk, członkowie -Mieczysław Stajer, Halina Stajer.

Od pierwszych miesięcy istnienia klubu największe sukcesy osiągali zawodnicy sekcji skata sportowego: 

2001  

  • Mistrzostwa Polski w Skacie Sportowym – Rafał Brożek – Wicemistrz Polski Kategorii Juniorów 

2002 -2011 

  • drużyna seniorów bierze udział w rozgrywkach ligi okręgowej Podokręgu Rybnik  

2003  

  • Mistrzostwa Polski w Skacie Sportowym – Paweł Kula – II Wicemistrz Polski Kategorii Juniorów 

2004 

  • Mistrzostwa Polski Juniorów w Skacie Sportowym – Sebastian Mandrysz IV miejsce, Karol Mandrysz VI miejsce; Grand Prix Polski w Skacie Sportowym – Sebastian Mandrysz I miejsce Turniej o Puchar Wójta Gminy Świerklany- Kamil Sobik II miejsce 

2011 

  • Mistrzostwa Polski w Skacie Sportowym (Katowice-Giszowiec) – Kamil Sobik – Mistrz Polski Kategorii Juniorów 

2012 

  • awans do rozgrywek z ligi okręgowej do III ligi Polskiego Związku Skata Sportowego (Krapkowice) – drużyna w składzie: kpt. Walenty Stajer, Zbigniew Sroka, Marek Stempin, Alfred Sieroń, Kazimierz Jałowiec, Rafał Brożek, Kamil Sobik, Bogusław Pisulski 

2013 - 2016 

  • drużyna ponownie bierze udział w rozgrywkach ligi okręgowej Podokręgu Rybnik. 

Opiekunem i organizatorem większości działań Klubu jest jego założyciel i prezes Walenty Stajer, którego zaangażowanie zostało docenione zarówno w roku 2006, kiedy to otrzymał Brązową Odznakę Zarządu Polskiego Związku Skata Sportowego. 

Aktualny skład zarządu to: prezes – Walenty Stajer, oraz Lucjan Steuer, Marek Buchalik, Wiesława Hulim, Mieczysław Stajer i Rafał Brożek. Członkowie kadry sekcji skata sportowego: Walenty Stajer, Rafał Brożek, Marek Stempin, Alfred Sieroń, Zbigniew Sroka, Paweł Helis, Kazimierz Jałowiec, Bogusław Pisulski, Otylia Zimny. 

Klub wpisał się już w tradycję imprez miejskich i dzielnicowych jako wieloletni organizator turniejów okolicznościowych takich jak: Turniej Skata Sportowego o Puchar Przewodniczącego Rady Dzielnicy Gotartowice, Barbórkowy Turniej Skata Sportowego oraz świąteczne turnieje skatowe. Wewnętrzne turnieje i rozgrywki sekcji skata odbywają się systematycznie w każda środę o godz. 16.00 w siedzibie Klubu. 

Opracował Walenty Stajer, maj 2016

........................................................................ 

037 WALET Pawłowice 

Klub Walet Pawłowice został zarejestrowany w PZ Skat 20.01.2003r. 

Głównym inicjatorem założenia klubu był jego pierwszy prezes Ferdynand Kiełkowski oraz Józef Fizia, Lubski Krzysztof, Szymaniec Tomasz, Kiełkowski Marek, Jasiński Stanisław. W 2003r klub rozpoczął rozgrywki w lidze okręgowej. 

W 2005r. klub awansował do III ligi. 

W 2007r. klub awansował do II ligi. Po awansie pierwszej drużyny do II ligi klub 

zgłosił drugą drużynę do rozgrywek w lidze okręgowej, która to drużyna brała udział 

w rozgrywkach ligowych do 2010r. 

W 2014 roku na skutek reorganizacji ligi Walet Pawłowice został zdegradowany do III ligi. 

W 2012 roku Walet Pawłowice zajął III miejsce w Drużynowym Pucharze Okręgu. 

Walet Pawłowice dwukrotnie uczestniczył w ścisłym finale Drużynowego Pucharu Polski. 

Opracował Józef Fizia maj 2016 

...................................................... 

041 ISKRA Rybnik 

Po rozwiązaniu klubu ENERGETYK Rybnik 15.01.2008 na bazie części zawodników Krzysztof Pudło założył klub ISKRA Rybnik na początku 2008 roku. Obecnie klub posiada 2 drużyny w lidze okręgowej i II lidze. W IMO w 2016 roku Łukasik Bernard zajął 2 miejsce - został wicemistrzem Okręgu. 

Klub jest organizatorem corocznego Turnieju skata w randze GPO o Puchar Prezesa, fundatorem jest Prezes Iskry - Krzysztof Pudło. 

Opracował Stanisław Niemiec czerwiec 2016

 

 

Wednesday the 22nd. Strona przygotowana przez firmę SMARTIS.